גלריות
אניסה אשקר | Anisa Ashkar

אניסה אשקר | Anisa Ashkar

רקע: אניסה אשקר, ילידת עכו, חיה ועובדת בעכו ובתל אביב-יפו. בוגרת המדרשה לאמנות בית ברל (2004), זוכת פרס שרת התרבות 2015 ופרס לנדאו 2016. הציגה בתערוכות רבות בארץ ובעולם, ביניהם במוזיאון הרצליה לאמנות (2015), מוזיאון חיפה לאמנות (2014), פסטיבל Figyres International, ספרד (2011), בית האמנים תל אביב (2008), MOCAK המוזיאון לאמנות עכשווית בקרקוב, פולין (2006), ופסטיבל עכו (2004).
  • אודות
  • תערוכות
  • עבודות נבחרות
  • קורות חיים
  • צור קשר
אודות

הצהרת אמן 

כאישה ואמנית ערבייה-ישראלית יש לי פרספקטיבה ייחודית בהיכנסי לעולם האמנות, דרך השפה המשותפת שיש לי עם אנשים שונים שחולקים איתי לפחות אחד מן המאפיינים האלה. כאמנית, אני מנסה לאתגר את הדרך בה אנחנו, נשים, ערבים, אמנים, חווים את הקיום האישי והמקצועי שלנו. נקודת מוצא כזו מאפשרת לי להשתמש באמנות על מנת לחקור את הדרכים הספציפיות בהן התעצבה הגדרת הנשיות בחברה הערבית והדרכים בהן נושאים וחומרים נשיים מתקשרים לטקסים ולפרקטיקות מקודשות בדת, בתרבות, במוסדות החברתיים ובמערכת האמונות של שני המגזרים – הערבי והיהודי. דרך האמנות אני מעוניינת לחקור כיצד המערכות והמוסדות הללו מונעים מנשים וממיעוטים את האפשרות לפתח לעצמם קול וזהות אישיים ויצירתיים. הנושאים האלה קשורים באופן ישיר לשינויים באטמוספרה הפוליטית-חברתית הנוכחית ומהווים הזדמנות לפתוח דיון בנושאי מגדר בחברה ובתרבות הערבית. שאלות אלה הן רלוונטיות גם לאור השאלות הפוליטיות הרחבות השייכות ליחסי יהודים-ערבים ולמאבקי הכוחות בישראל ובשטחים. 

בעבודותיי אני מעלה גם שאלות הקשורות למהות האמנות עצמה ולגבולות שבין היצירה לאמן, תוך שאני משתמשת בגופי ובפניי כבבד קנבס אותו אני מקשטת בקליגרפיה ערבית, כסמל למנהגים דתיים, עממים וחברתיים במסורת הערבית. בארבע עשרה השנים האחרונות הרחבתי את הפרקטיקה הזו גם אל העולם האמיתי ואני מעטרת את פניי מדי בוקר בקליגרפיה גם ללא תלות בפרוייקט ובכך מסמנת את עצמי, את זהותי ואת תרבותי לעיני כל באופן ברור וחד משמעי. 

תערוכות
במסגרת התערוכה יופעל "בית ספר לאמנות" לאורך חודש דצמבר ובהשתתפות אמנים בוגרי בית הספר המדרשה לאמנות. בתערוכה יוצגו עבודות פרפורמנס, מיצבים, סדנאות והרצאות המשתפות את הקהל. הכניסה לתערוכה ללא תשלום.
01/12/2016 - 30/12/2016
עבודות נבחרות

קורות חיים
צור קשר
  • ...Loading...
למידע נוסף, מלאו טופס זה!
:
:
:
...Loading...