גלריות
לודוויג בלום | Ludwig Blum

לודוויג בלום | Ludwig Blum

רקע: צייר ישראלי (1891-1974). למד והשתלם בציור בפראג, ווינה, פריז ואמסטרדם לפני שעלה לארץ והתיישב בירושלים. הוא נודע במיוחד בציור נופי ירושלים, היה מיוזמיו הראשיים של בית האמנים בעיר, וכן שימש כיו"ר אגודת אמני ירושלים. בהמשך הוענק לו אות יקיר ירושלים.
  • אודות
  • תערוכות
  • עבודות נבחרות
  • קורות חיים
  • צור קשר
אודות

לודוויג בלום | Ludwig Blum
(24 ביולי 1891 – 1974) 


צייר ישראלי יליד מוראביה, האימפריה האוסטרו-הונגרית (היום צ'כיה). בצעירותו הצטיין בספורט והיה ממייסדי תנועת מכבי העולמית בצ'כוסלובקיה. בלום למד והשתלם בציור בפראג, ווינה, פריז ואמסטרדם, ובהתאם לכך היה צייר אקדמי שיצר תמונות ריאליסטיות בסגנון אירופי דייקני. 

בשנת 1923 עלה לארץ ישראל והשתקע בירושלים. עם עלייתו לארץ החל לערוך מסעות ציור ומחקר יחד עם חברו הקרוב העיתונאי זאב (וולפגנג) פון וייזל. הם סיירו בארץ ישראל ובמדינות השכנות - בחצי האי ערב, באיראן ובעיראק. בלום נחשב לצייר מקובל ביותר בתקופת היישוב, והתבקש לצייר את דיוקנאותיהם של אישים חשובים, כגון נציבים עליונים, המלך עבדאללה הראשון, ופלינדרס פיטרי, אבי הארכאולוגיה המודרנית, שחי בירושלים בין השנים 1926–1942. 

מלבד דיוקנאות, בלום הרבה לצייר את נופי ארץ ישראל, ובייחוד אהב לתאר את מדבר יהודה,  ים המלח, וירושלים, שציוריה נהיו למומחיותו. בשנת 1936 צייר ציור פנורמי של ירושלים ברוחב של כמעט 8 מטרים, שהוזמן על ידי המוזיאון לעתיקות המקרא בברנו, צ'כוסלובקיה, וגרסה קטנה של הציור תלויה כיום במשכן הנשיא בירושלים. 

בעת מלחמת העצמאות, בלום התנדב למלא תפקידי שמירה, ובכל עמדה בה הוצב הביא עמו פנקס רישומים כך שתפקד כמעין "צלם צבאי" המתאר דיוקנאות לוחמים ואתרי לחימה. מהרישומים הללו יצר לאחר מכן ציורים בצבעי מים ובצבעי שמן, אשר חלקם מוצגים במוזיאון שבבית הפלמ"ח. ציור נוסף שמוצג שם מאותה עת הוא דיוקן שמן של משה דיין, חתום על ידו ועל ידי דוד בן גוריון. בנו שלחם בפלמ"ח, נפל בליל הגשרים, ובלום הקדיש לזכרו את כל אוסף התמונות ממלחמת השחרור.

לאחר נפילתה של העיר העתיקה, בלום המשיך לצייר אותה מדמיונו ונודע ברבים בשל כך. הוא היה מהיוזמים הראשיים להקמת בית האמנים בירושלים, ואף שימש כיו"ר אגודת אמני ירושלים. ב-1968 הוענק לבלום אות יקיר ירושלים. בשנת 2000 נקבע שלט על קיר בית הולדתו של בלום ברפובליקה הצ'כית ותחתיו נכתב באנגלית Painter of Jerusalem - הצייר של ירושלים. באוגוסט 2014, נקבע בירושלים רחוב הנושא את שמו.

בלום הציג תערוכות רבות בארץ ובעולם ורבים מציוריו נמצאים באוספים פרטיים וציבוריים. בין היתר הציג בבית העירייה היהודי בפראג, מוזיאון מוזיאון טפליץ בצ'כוסלובקיה, יריד האמנות החדש בברלין, "הארמון המורבי" בברנו צ'כוסלובקיה, גלריה ורטהיים וגלריית בן אורי בלונדון, גלריה סטימצקי בירושלים, גלריה משכית בתל אביב, גלריה בריל לוש בפילדלפיה, גלריה מרסל ברנהיים בפריס ועוד. כמו נערכו לו מספר תערוכות רטרוספקטיביות בבית האמנים ירושלים.

תערוכות
עבודות נבחרות
קורות חיים
צור קשר
  • ...Loading...
למידע נוסף, מלאו טופס זה!
:
:
:
...Loading...