גלריות
משה קופפרמן | Moshe Kupferman

משה קופפרמן | Moshe Kupferman

רקע: צייר ישראלי (1926-2003). לא זכה להכשרה אמנותית מסודרת, למעט קורס ציור קצר שעבר בארץ לאחר שהגיע אליה בעקבות מלחמת העולם השנייה. זכה במספר פרסים על יצירתו, ביניהם פרס שיף מטעם עיריית חיפה, פרס סאנדברג מטעם מוזיאון ישראל בירושלים, פרס חיים גמזו לקידום האמנויות מטעם מוזיאון תל אביב לאמנות, ופרס ישראל לציור.
  • אודות
  • תערוכות
  • עבודות נבחרות
  • קורות חיים
  • צור קשר
אודות

משה קופפרמן | Moshe Kupferman
(12 באוגוסט 1926 – 20 ביוני 2003) 


צייר ישראלי, חתן פרס ישראל לציור לשנת 2000. קופרמן נולד בפולין למשפחה שעסקה בסחר בטקסטיל. במהלך מלחמת העולם השנייה הוא גורש עם משפחתו מביתו, ושנותיו הבאות עברו עליו בבריחה מתמדת - במחנה באורל, בקזחסטן ובמחנות העקורים בגרמניה. הוא הצליח לשרוד בזכות עבודה פיסית קשה, וחוויות המלחמה באו לידי ביטוי עז ביצירתו האמנותית בהמשך חייו.

קופפרמן חזר לפולין לאחר המלחמה, ולאחר מכן עלה לישראל בשנת 1948. הוא היה ממקימי קיבוץ לוחמי הגטאות, ובו חי עד לפטירתו. בארץ החל לעסוק באמנות – הוא מעולם לא זכה להכשרה אמנותית מסודרת, מלבד קורס ציור קצר בהדרכת יוסף זריצקי ואביגדור סטימצקי. הוא הושפע מאוד מזרם אופקים חדשים, אשר סגנונו המופשט שלט באמנות הישראלית בעשורים הראשונים לקום המדינה. בתחילת דרכו האמנותית עבודותיו כללו דימויים של גדרות תיל, שייצגו את זכרונות המלחמה, אולם בהדרגה הגדרות נהיו מופשטות וגיאומטריות יותר. עם זאת, ציוריו המופשטים של קופפרמן אינם מתבססים על מקריות כי אם על דפוסים קבועים וחוקיות צורנית וצבעונית קשיחה. ציוריו עשויים בשכבות רבות, ובמשיכות מכחול שקולות ומדודות. בעבודותיו המאוחרות ניתן לראות אלמנט מובהק של בנייה ומחיקה, והדגשה של עצם פעולת הציור. 

קופפרמן הציג תערוכה ראשונה במוזיאון ישראל בירושלים בשנת 1969. מאז הציג גם במוזיאון סטיידלק באמסטרדם, במרכז פומפידו בפריז, במוזיאון היהודי של פריז ובקארנגי אינטרנשיונל. בשנת 2002 נערכה לו תערוכה רטרוספקטיבית גדולה במוזיאון ישראל, והיא יצרה דיון מחודש בעבודתו. בשנת 2003 נפתחה בצמוד לסטודיו האמן בקיבוץ לוחמי הגטאות, גלריה בה מוצגות עבודות מתחלפות.

קופפרמן זכה במספר פרסים על יצירתו: פרס שיף מטעם עיריית חיפה (1971), פרס סאנדברג מטעם מוזיאון ישראל בירושלים (1972), פרס חיים גמזו לקידום האמנויות מטעם מוזיאון תל אביב לאמנות (1991), פרס זוסמן לציורים על השואה מטעם יד ושם ירושלים (1996), פרס אויגן קולב לגרפיקה ישראלית מטעם מוזיאון תל אביב לאמנות (1998). בשנת 2000 זכה קופפרמן בפרס ישראל לציור, יחד עם מיכאל גרוס ומיכה בר-עם. הוא נפטר בישראל בשנת 2003.

תערוכות
תערוכת רישומים חדשה בגלריה גבעון של קבוצת אמנים מן השורה הראשונה ביניהם קופפרמן, אולמן וגרשוני.
16/08/2019 - 21/09/2019
עבודות נבחרות
קורות חיים
צור קשר
  • ...Loading...
למידע נוסף, מלאו טופס זה!
:
:
:
...Loading...