גלריות
קרן פרגו | Keren Farago

קרן פרגו | Keren Farago

רקע: קרן פרגו הינה אמנית ילידת 1975 אשר חיה ויוצרת בקיבוץ מעין צבי. בוגרת לימודי עיצוב תעשייתי ואמנות בHIT. עוסקת בעיקר ברישום על גבי מצע של ניירות רדי מייד שונים מספרים ישנים. הדימויים המצויירים נובעים מתוך קשר ישיר למצע הטקסטואלי, ובכך נוצר בין הרישום ובין המצע קשר קוסנפטואלי ורגשי.
  • אודות
  • תערוכות
  • עבודות נבחרות
  • קורות חיים
  • צור קשר
אודות

קרן פרגו 

קרן פרגו הינה אמנית ישראלית אשר חיה ויוצרת בקיבוץ מעין צבי. פרגו עוסקת ברישום על גבי מצעים שונים של רדי מייד: ניירות, חלונות, דלתות ועוד. עבודתה מבוססת על איסוף של חומרים וטיפול מחודש בהם, תוך צירופים חדשים ושונים בין החומרים. פרגו נוהגת לעבוד עם חומרים מודפסים ופועלת מתוך טקסטים שמרגשים אותה, אשר מספקים לה השראה ונקודת מוצא לרישום הדיו שנעשה עליהם.

בשנים האחרונות פרגו מוצאת עיניין בערמות ספרים שהיא מוצאת ברחוב, מחוץ למכילי מחזור או חצרות בתים. בתוך הערמות האלו היא מוצאת סיפורים של משפחות ושל אומה, המסתתרים בתוך הספרים המתפוררים והמצהיבים. פרגו מעניקה לדפי הספרים המתפרקים משמעות חדשה, כאשר אלו הופכים למצע הציורי שלה. על גבי הדפים היא רושמת בעיקר מוטיבים מן הטבע, החי והצומח, כאשר כל דימוי נובע מתוך קשר למצע הטקסטואלי. כך, פרגו יוצרת קשר קונספטואלי ורגשי בין הדימוי ובין המצע.

מרבית הניירות עליהם היא עובדת לקוחים מספרים ישנים מאוד, חלקם מהמאה הקודמת. הספרים העתיקים והשונים מכילים סוגי נייר שונים וטכניקות דפוס שונות. הספרים איתם היא עובדת כתובים בשפה העברית ועוסקים במגוון רחב של נושאים: אטלסים, שירה, אגרונומיה, היסטוריה, ביולוגיה ועוד. הספרים מכילים סיפורים אישיים של משפחות לצד הסיפור של העם היהודי. האמנית לא משתמשת בספרי דת, שכן הציור עליהם אסור ביהדות.

הספרים והחוברות העזובים שהאמנית אוספת הם ספרים עזובים ללא דורש. האמנית רואה באופן עבודתה שליחות, שכן היא לוקחת חומרים וטכניקות שכמעט חדלים מלהתקיים ומחדשת אותם, הופכת אותם לרלוונטיים להיום. בתהליך עבודתה האמנית מתחברת לחומריות הפשוטה, ומוצאת מקלט בתוך העושר האינסופי של דפי הספרים. העושר והמגוון מושכים את פרגו ומובילים אותה לבחירת המוטיב בציור, ובו בזמן הם כשלעצמם משמשים לה כחומר בעבודה. 

מכיוון שהטקסט המצוי על גבי הדפים הופך להיות הרקע הממשי והקונספטואלי לדימוי הרישום, למעשה הטקסט, המכיל בתוכו את התרבות, מתעורר לחיים חדשים ומקיים דיאלוג עם הרישום שמעליו. האמנית יוצרת רובד חדש של משמעויות תוך שהיא שומרת על ערך המילים המופיעות על גבי הדפים ומאפשרת להן להמשיך לשאת את ההיסטוריה דרך היצירה. כך, האמנית שואפת להחזיר את הקדושה של ארון הספרים למרכז הבית, הן במובן היהודי והן במובן היומיומי.


      
תערוכות
עבודות נבחרות

קורות חיים
השכלה:
1998-2002: תואר ראשון בעיצוב תעשייתי HIT המכון הטכנולוגי חולון
2003: תדמיתנות ועיצוב אופנה מכללת מרים ת"א

תערוכות יחיד:
2016: גלריית גרנות, אוצר צביקה אלטמן
2015:  אולם רשפים

תערוכות קבוצתיות:
2018: תערוכת "גלם" גלריית עין הוד אוצרת: אלמוג גז
2017: פרוייקט ארומה-ארט תערוכה בסניפים. אוצרת: עינב ברנס אליאסוב
2017: בית האמנים ת"א "לרקוד- רנה שיינפלד" תערוכה קבוצתית, אוצרת נורית טל-טנא
2017: "מרבדי נוף" דיאגלב, אוצרים: משה ותמנע אש
2017: תערוכה קבוצתית בספריית אונ' ת"א, אוצרת חניתה אליצור
2017: במסגרת שבוע האיור "כן-לציפור" בגלריית קן הקוקיה, אוצרת מרינה פוזנר
2017: תערוכת "תהודת זהות" רמת הנדיב, אוצרת: תמר ארבל אלישע
2016: גלריית כולי, אוצר יובל סער
2016: גלריית בית הצעירים של ת"א, תערוכת מסע, אוצר: איתי בלאיש
2016: גלריית אונ' ת"א "ספרים רבותי ספרים" אוצרת: חניתה אליצור
2016: גלריית כולי, קב' אמני לה-קולטור בנושא טיפוגרפיה 


צור קשר
  • ...Loading...
למידע נוסף, מלאו טופס זה!
:
:
:
...Loading...