גלריות
ראובן רובין | Reuven Rubin

ראובן רובין | Reuven Rubin

רקע: מהמפורסמים בציירי ישראל (1893-1974), למד בבצלאל ובבית הספר הגבוה לאמנויות היפות בפריז. היה ממקימי אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל, לקח חלק בוועדת הסמל והדגל, ושימש כציר הראשון של ישראל ברומניה. זכה בפרסים רבים על פועלו, ביניהם פרס הלורד פלומר לציור, פרס דיזנגוף לאמנות הציור והפיסול ופרס ישראל לציור.
  • אודות
  • תערוכות
  • עבודות נבחרות
  • קורות חיים
  • צור קשר
אודות

ראובן רובין | Reuven Rubin
(13 בנובמבר 1893 – 13 באוקטובר 1974)

מהמפורסמים בציירי ישראל. נולד ברומניה בשנת 1893, בשם ראובן זליקוביץ'. בשנת 1912 הגיע רובין לארץ ישראל ולמד באקדמיה בצלאל, אולם לאחר שנה אחת בלבד עבר לפריז, שם למד בבית הספר הגבוה לאמנויות היפות (École Nationale Supérieure des Beaux-Arts) עד פרוץ מלחמת העולם הראשונה. החל מ-1914 שהה בעיקר ברומניה וסביבתה, וב-1920 נסע לארצות הברית, ותוך שנתיים הציג תערוכת יחיד בניו יורק. 

בשנת 1923 חזר רובין לארץ ישראל, כשהוא מיומן בטכניקות ציור שונות שהכיר באמריקה, ובעל תפיסה אמנותית ייחודית ומגובשת. הוא נהיה מהבולטים שבאמני אסכולת ארץ ישראל, אשר מרדו באסכולה שנלמדה בבצלאל ונתפסה בעיניהם כ'גלותית'. בשנת 1924 היה רובין לצייר היהודי הארצישראלי הראשון, אשר הציג בתערוכת יחיד את ציוריו במגדל דוד שבירושלים, בתערוכה שנקראה "הכל מזמר בקווים ובצבעים את יופי החיים". 

רובין יצר עבודות בדומה לציירים אחרים בני דורו, בסגנון ארצישראלי נקי וישיר, אך עם טביעת חותמו הייחודית. הוא הרבה לצייר את נופי הארץ, עצי הזית, ואת נופי ירושלים והגליל, וחתם על ציוריו בשם 'ראובן'. עם השנים המבע החומרי בציוריו הלך ופחת, והוא נודע ביצירות אשר מבטאות את האור והרוחניות בארץ ישראל, כשהנוף המתואר בהן נדמה כאילו הוא אפוף עשן קסום או ערפל מואר. 

רובין גם היה ממקימי אגודת הציירים והפסלים בארץ ישראל. הוא נבחר לוועד הראשון של האגודה יחד עם יוסף זריצקי ואברהם מלניקוב, ובמשך מספר שנים אף ישב בראשה. הוא השתתף בתכנון תפאורה לתיאטרון הבימה ולתיאטראות נוספים בתל אביב. ב-1948 מונה לחבר בוועדה המקצועית של ועדת הסמל והדגל, שבחרה בסמל מדינת ישראל. בין השנים 1948–1950 היה הציר הראשון של ישראל ברומניה.

רובין זכה בפרסים רבים על פועלו: פרס הלורד פלומר לציור (1926), פרס דיזנגוף לאמנות הציור והפיסול (1964), פרס אמן השנה, האוניברסיטה ליהדות, לוס אנג'לס (1971), ופרס ישראל לציור (1973). כמו כן בשנת 1945 קיבל תואר דוקטור לשם כבוד מהמכון היהודי לדת בניו יורק. 

ראובן רובין נפטר בשנת 1974, ונטמן בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב. הוא הוריש את ביתו לעיריית תל אביב, והחל מ-1983 בית ראובן משמש כמוזיאון ליצירותיו. בשנת 2007 נערכו שתי תערוכות רבות היקף של עבודתו: "נביא בעיר" במוזיאון ישראל, ו-"מקום חלום" במוזיאון תל אביב לאמנות, וכללו יצירות של רובין שנאספו ממוזיאונים, מוסדות ציבור ואספנים פרטיים ברחבי תבל.

תערוכות
עבודות נבחרות
קורות חיים
צור קשר
  • ...Loading...
למידע נוסף, מלאו טופס זה!
:
:
:
...Loading...